Каталог Донецких сайтов. Товары и услуги Донецка. Фирмы Донецка. Турагентства Донецка. Гостиницы Донецка. Агентства недвижимости Донецка.


Куромія Хіроакі "Свобода і терор у Донбасі: Українсько-російське прикордоння, 1870—1990-і роки."

Що таке Донбас? «Дике поле», «всесоюзна кочегарка», «iндустpiaльнe серце Украини», «проблемна дитина Москви i Києва» чи просто «етнiчно строкате прикордоння, об'єднане економiчними факторами»? Серед багатьох визначень Куромiя вiддає перевагу порiвнянню Донбасу iз «виходом», стверджуючи, що Донбас «завжди був "виходом", порятунком, альтернативою полiтичному конформiзму чи протестам». Куромiя вважає, що його книжка належить до жанру краєзнавства. Це так i не так. Здається, перед нами саме той рiдкicний випадок, коли новий погляд на минуле окремого регiону вiдкривае нове у сприйняттi icтopii цiлоi краiни. Цiкаво, що Олександр Довженко в 1945 роцi назвав усю Украiну «диким полем європи».
Хай там як, але можливiсть подивитися на icторiю краiни через збiльшувальне скло icтopii ii регiонiв — вiд краю до краю — дозволяє вiдчути спiльне у розмаiттi часiв i побачити особливе у зовншньо подiбних подiях. Стає зрозумшим, наприклад, завдяки яким суспiльним механiзмам терор, що насаджувався зверху, з ще бiльшою енергiєю пiхоплювався знизу. У книзi є безлiч прикладiв вiдродження латентних мiсцевих конфлiктiв пiд впливом загальноi атмосфери пошуку спочатку «класових ворогiв», а згодом уже й «ворогiв народу». Атомiзоване й залякане суспiльство, в якому накопичувались конфлiкти, швидко вчилося новим кодам легiтимацii, аби вижити в умовах полiтичного та правового свавiлля.
Конверсiя дозованого насильства, як форми правлiння, i психологиi страху, як живильного середовища тоталiтаризму, не може не бути тривалим i болiсним процесом. Можливо, саме в цьому розтягнутому в чaci подоланнi спадщини терору й неволi i криється одна з багатьох причин негараздiв i втрачених можливостей сучасностi? Адже iсторична пам'ять, детермiнована культурою, може дiяти не лише як прискорювач або каталiзатор, а й як гальмо. Тим бiльше в такiй регiоналiзованiй державi, як Украiна. Ось чому, як на мене, особливу вагу в iсторичних розвiдках свободи i терору в Украiнi має висновок Куромi про те, що «в сталiнськi роки жоден iнший украiський репон навiть не наближався до Донбасу за рiвнем привабливостi для шукачiв волi». Чим не виклик для icтopiкiв, що дослiджуютъ iншi регiони?

Скачать книгу он-лайн

URL сайта: Куромія Хіроакі "Свобода і терор у Донбасі: Українсько-російське прикордоння, 1870—1990-і роки."
Категории:
Оценка модератора: Нет
Переходов на сайт:1751
Переходов с сайта:0
Комментарии:

Комментариев нет

Добавить свой комментарий:

Имя:

E-Mail адрес:

Комментарий:

Ваша оценка:

Введите число, которое Вы видите на картинке: